Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 268 188 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Drzazga..

czwartek, 04 października 2012 20:28

...

 

 To kawałek jakiegoś materiału, który wbił się w skórę lub pod skórę. Może to być drewno, metal, szkło, kolec. Na ogół nie jest konieczna pomoc lekarza,gdyż większość drzazg można usunąć samemu.Czy to jest niebezpieczne?

Drzazga rzadko bywa niebezpieczna, jednak powodujące głębokie rany, które nie krwawią i mogą być niebezpieczne, ponieważ noszą ryzyko zakażenia tężcem.


Co zrobić najpierw?

Jeśli to kawałek szkła. może ono całą swą powierzchnią wbić się w ciało, nie należy więc samodzielnie go usuwać tylko zwrócić się o pomoc do lekarza. Jeśli to nie jest odprysk szkła, a jego koniec wystaje na zewnątrz, należy go usunąć pincetą uprzednio wyjałowioną, np. przy pomocy płomienia. Trzeba poczekać aż końce pincety wystygną.

Jeśli drzazga znajduje się pod skórą, należy wyjałowić ostrą igłę w ogniu. Na miejsce gdzie wbiła się drzazga, należy przyłożyć kawałek lodu dla lekkiego znieczulenia skóry, a potem przy pomocy jałowej igły delikatnie przerwać skórę i odsłonić drzazgę. Z chwilą gdy koniec drzazgi zostanie uwolniony, wyciągamy go wyjałowiona pincetą. Myjemy okolicę, z której usuneliśmy drzazgę, mydłem i wodą, a następnie smarujemy kremem antyseptycznym. Nie przylepiamy plastra!

Jeśli podczas próby wyciągania drzazgi wystąpią jakieś trudności, rezygnujemy z niej i udajemy się po pomoc do lekarza.


Czy jest potrzebny lekarz?

Należy natychmiast udać się do lekarza, jeśli drzazga jest ze szkła, jeśli jest zanieczyszczona ziemią z ogrodu (co zwiększa ryzyko zakażenia tężcem) lub jeśli nie udaje nam się łatwo jej wyciągnąć.Co może zrobić lekarz?

  • Jeżeli drzazga jest kawałkiem szkła albo znajduje się głęboko pod skórą, lekarz usunie ją przy pomocy miejscowego znieczulenia.
  • Jeżeli w ranie znajduje się ziemia z ogrodu, lekarz może dać dziecku zastrzyk przeciwtężcowy.

ola.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (9) | dodaj komentarz

afty,czy pleśniawki?

piątek, 28 września 2012 12:39

Na początku należy rozróżnić afty i pleśniawki..


Pleśniawki: 

Wywoływane grzybami drożdzakami Candida albicans

białe plamki przypominające ścięte mleko

Stosuje się na nie antybiotyki - np. nystatynę, oraz 1% roztwór fioletu krystalicznego.

Moga sie przenieśc np. na narządy płciowe.


Afty:Są to otwarte owrzodzenia zlokalizowane na błonie śluzowej jamy ustnej, warg lub języka z wytworzeniem miejscowego stanu zapalnego. Często afty występują z nawrotami (nawracające aftowe zapalenie jamy ustnej).

Ich obraz kliniczny to nadżerki,czyli ubytki błomy śluzowej, pokryte białym nalotem i otoczone rumieniowatym, zapalnym obrzeżem


 

Wykazano związek pojawiania się aft z czynnikami takimi jak:  

stres,  

gorączka,  

urazy mechaniczne, np. podczas zabiegów stomatologicznych, podrażnienie szczoteczką do zębów podczas szczotkowania, umożliwiają rozwinięcie się afty, ale nie stanowią jej przyczyny,  

przypadkowe przygryzienie,  

zmiany hormonalne,  

podrażnienia wywoływane pastą do zębów,  

niedobór witaminy B12,żelaza,  

niektóre leki zwalczające anginę, 

zapalenia jelit,Afty mogą również pojawiać się wskutek zażywania silnych antybiotyków. W tym wypadku najlepszą formą zapobiegania i leczenia aft jest przyjmowanie leków osłonowych na bazie bakterii kwasu mlekowego

Dużą rolę w zachorowaniach na aftozę nawrotową odgrywają czynniki genetyczne oraz predyspozycje rodzinne. Około 30 proc. osób chorujących na aftozę nawrotową ma w swojej najbliższej rodzinie osobę z tą samą dolegliwością. W przypadku występowania tej choroby u obojga rodziców, wystąpienie aft u ich dzieci wiąże się z 90 proc. ryzykiem.


Zalecenia przy aftach:Witaminy B - zwłaszcza B12, ale też H, PP i innne, sen, dobre odżywianie, magnez,cynk, witamina A, C, E, jogurty, ew. actimel, drożdze (zawieraja witaminy B)

Unikac cukru (to działa zwłascza na pleśniawki,gdyż ich namnażanie jest zahamowywane)

Dbać o higienę jamy ustnej


Sprawdzić,czy nie ma się:  

chorób jelit (np. grzybicy)  

hiv 

chorób zebów

chorób midałkow, zatok

utajone grzybice (jelit, płuc itp)

badania krwi na ASO (gronkowiec)

odczyn immunologiczny w klasie IgM w kontekscie wirusów brodawczaka i opryszczki (HPV oraz HSV)


Lekarstwa:Nawilzony wacik woda utlenioną przyłożony do chorego miejsca,gdy dostęp jest ograniczony,jamę ustną płuczmy rozcienczonym roztworem wody utlenionej.

Preparaty żelowe dzialające miejscowo:

Sachol,Aphtin,czy rozpuszczalne plastry naklejane bezpośrednio w jami ustnej.

ola.


Podziel się
oceń
11
0

komentarze (9) | dodaj komentarz

imprint!

wtorek, 25 września 2012 15:49

...


zara

..

Początek jesieni otwiera równocześnie sezon „wypraw” do sklepów po nowe szpilki,baleriny czy kozaki. Niestety, nierozchodzone buty na początku noszenia często obcierają pięty lub palce stóp. Otarcia naskórka, pięt, pęcherze na stopach, z którymi zmagamy się przez cały rok, a szczególnie wiosną i jesienią. Radość z nowych, pięknych butów często mija już po pierwszych godzinach noszenia.


zara


Przy odrobinie zapobiegliwości można uniknąć pęcherzy i niebezpiecznych otarć, które grożą wam podczas zakładania nowych butów lub podczas treningu biegowego.


Objawy:

Bolesne, wypełnione płynem zmiany na wewnętrznej warstwie skóry. Najczęściej dotykają naszych stóp. Ich kolor jest różny od przeźroczystego po przez czerwony wypełniony krwią. Jeśli zwrócisz na sygnały wysyłane przez swoje ciało jeszcze nim utworzy się pęcherz, organizm wysyła o nim sygnał. W tym miejscu poczujesz "niewygodne" uczucie. Jeśli w tej chwili nie zatrzymasz się i coś z tym nie zrobisz masz gwarancję pęcherza. Mały pęcherz nie sprawi problemu ale większy uraz skóry może doprowadzić nawet do zakażenia. Pomoże na pewno wymoczenie stóp na nasza psychikę oraz uśmierzy ból przed możliwym przebiciem pęcherza.


 

Przyczyny:

  • Niewłaściwe buty(za małe,za duże)
  • Niewłaściwe skarpetki(zbyt przyległe,lub za luźne) lub ich brak!
  • Mokre buty lub skarpetki

Co zrobić z pęcherzem, który już powstał: Jeśli pęcherz jest naprawdę duży, sterylnie czystą igła kupioną najlepiej w aptece przebij go. Przed tą czynnością umyj ręce, odkaź miejsce zabiegu najlepiej jakimś alkoholem lub środkiem do odkażania i przebij pęcherz w  3 miejscach. Postaraj się aby cały płyn wypłynął z niego, a poczujesz natychmiastową ulgę. Nie zrywaj skóry!! ponieważ stanowi ona zabezpieczenie i szybciej się zagoi. Po zabiegu miejsce zaklej plasterkiem i niczym nie smaruj! Na noc zdejmij plasterek tak aby był dopływ powietrza i rana się szybciej zagoi.

ola.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

bad wasps, bumble and bees ..

niedziela, 02 września 2012 16:11

osy pszczoły i szerszenie są wyposażone w żądło z jadem i służy im ono do obrony, a nie do atakowania. Pszczoły żądlą raz, potem umierają, z kolei osy mogą kąsać kilka razy.

na ich jad jest uczulona spora ilość ludzi, więc bądźmy ostrożni i m.in:

*nie drażnijmy owadów.

*nie podchodzimy do uli.

*gdy wyląduje owad na nas nie reagujmy nerwowo,ani nie próbujmy go zabijać ręką, gdyż może ugryżć podwójnie.

*uważajmy co jemy i pijemy, gdyż ugryzienie w jamie gębowej może skończyć się nawet śmiercią.

    gdy użądli..

*sprawdzamy czy jest żądło w miejscu użądlenia. Jak tak to musimy je usunąć. Podważamy kolec paznokciem lub używamy pompki do wyciągania kleszczy,aby nie wycisnąć resztek jadu.
*po usunięciu żądła przykładamy do rany cebulę. Zmniejszy opuchliznę.
*wypijamy wapno.

*później robimy kompres z octu oczywiście proporcja 1:1 i bandażujemy.
*alergicy po czynności wypiciu wapna udają się do lekarza po leki anyseptyczne, maść ze sterydami, bądź zastrzyk.

ola.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (3) | dodaj komentarz

wtorek, 26 września 2017

O mnie

OLA

studentka uniwersytetu medycznego,decydująca się ni stąd ni zowąd na założenie bloga i dzielenie się na nim wiedzą zdobytą w książkach,szpitalu,laboratoriach i życiu.interesująca się zdrowiem,które tworzy ludzkie piękno.

Kalendarz

« wrzesień »
pn wt śr cz pt sb nd
    010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Archiwum

Statystyki

Odwiedziny: 51571

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Favore.pl

Pytamy.pl