Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 268 188 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Streptococcus agalactiae..

czwartek, 25 października 2012 21:45

 

Streptococcus agalactiae jest :
 • gram-dodatnią bakterią
 • należącą do rodziny paciorkowców beta-hemolizujących
 • kolonizuje nasz przewód pokarmowy i układ moczowo-płciowy
 • obecność w pochwie stwierdza się u 30% kobiet
 • podczas porodu może dojść do kolonizacji przez tą bakterię organizmu rodzącego się dziecka
 • ryzyko przeniesienia się bakterii wynosi 10 %.
 • wart uwagi jest fakt, że nie u każdego z noworodków rozwinie się zakażenie.
 • według naukowych doniesień problem Streptococcus agalactiae dotyczy trojga dzieci na 10 000 skolonizowanych przypadków.


 

 wśród miejscowych reakcji najczęstsze są:

 • ropnie skóry i tkanki podskórnej,
 • zapalenie spojówek, uszu i płuc.
 • rzadziej spotyka się odczyny zapalne ze strony wsierdzia, kości i stawów.
 •  jednak lekarze najbardziej obawiają się infekcji uogólnionych, czyli sepsy


jak zapobiegać? • wszystkie kobiety ciężarne w Polsce od niedawna włączone są do globalnego programu profilaktycznego zakażeń wywołanych przez Streptococcus agalactiea.
 • zadaniem badania przesiewowego jest zidentyfikowanie kandydatek do śródporodowej chemiopropfilaktyki, która sprowadza się do podania jednorazowej dawki antybiotyku, z reguły jednej z penicylin. Badanie przeprowadzane jest w 35 - 37 tygodniu ciąży i polega na mikrobiologicznej ocenie posiewów z pochwy i odbytu.
 • kobiety z rozpoznanym w czasie ciąży zakażeniem układu moczowego o etiologii Streptococcus i matki noworodków, u których w przeszłości rozwinęła się wczesna posocznica, powinny otrzymać profilaktykę bez potwierdzenia obecności omawianej bakterii w ich drogach rodnych.
 • dotyczy to także przypadków, w których wynik badania przesiewowego jest nieznany, bez względu na przyczynę tego stanu rzeczy.

Cesarskie cięcie

Zakażenie Streptococcus agalactiae wynika z bezpośredniego kontaktu rodzącego się dziecka ze środowiskiem pochwy, w której ta bakteria bytuje. Dlatego też w przypadku planowego porodu operacyjnego, kiedy zachowana jest ciągłość błon płodowych a więc kiedy dziecko jest w naturalny sposób izolowane od kanału rodnego, nie ma potrzeby stosowania chemioprofilaktyki. Sytuacja przedstawia się odmiennie, jeśli decyzja o cięciu cesarskiemu zapadła po rozpoczęciu porodu lub w przypadku pęknięcia błon płodowych.

ola.


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (16) | dodaj komentarz

samobadanie ..

niedziela, 14 października 2012 19:59

...


Samobadanie piersi pozwala na wczesne wykrycie zmian nowotworowych oraz szybkie podjęcie leczenia. Kobiety podczas samokontroli są w stanie wyczuć guz wielkości 1 cm, który jest w pełni uleczalny. Czy wiesz jak powinno wyglądać samobadanie piersi?Jeśli ukończyłaś 20 rok życia pamiętaj o rutynowym samobadaniu piersi. 


 

Badanie wykonuj zawsze w tym samym dniu cyklu menstruacyjnego, najlepiej 2-3 dni po miesiączce, w ciepłym pomieszczeniu, nie rzadziej niż raz na miesiąc.


Prawidłowo wykonane badanie piersi powinno składać się z dwóch etapów. Pierwszy etap polega na oglądaniu stanu piersi, drugi na ocenie dotykowej.

 

 Stan piersi oglądaj w pozycji stojącej przed lustrem. Najpierw zwróć uwagę, czy nie ma zmian w ich wyglądzie, wielkości, kształcie, kolorze skóry i brodawek. Takiej oceny dokonaj po uniesieniu rąk do góry, a następnie ze swobodnie opuszczonymi rękami.


Nie zapomnij o obejrzeniu górnej części piersi, która dochodzi do pachy.Piersi obejrzyj także z profilu. Spleć dłonie z tyłu głowy i stań przed lustrem raz lewym, raz prawym bokiem. Zwróć uwagę na symetryczne ułożenie piersi.Następnie pochyl się do przodu i zwróć uwagę na występowanie ewentualnych zmian w kształcie piersi, pofałdowań na skórze, oraz „wyciągniętych” brodawek.Teraz przejdź do badania dotykowego. Wykonuje się je w pozycji stojącej i leżącej. W tym etapie zwróć uwagę na stan skóry i miąższu piersi oraz wygląd brodawki. Przed przystąpieniem do badania, pamiętaj, że zdrowa pierś powinna mieć miękką, rozluźnioną strukturę.


Badanie dotykowe rozpocznij od sprawdzenia brodawki. W tym celu uciśnij otoczkę brodawki, obserwuj, czy nie wycieka z niej płyn.


Połóż się na plecach i umieść jedną rękę pod głową. Taka pozycja ułatwi dostęp do gruczołu piersiowego. Lewą pierś badaj prawą ręką i na odwrót. Uciskaj pierś poszukując guzków lub zgrubień. Przeprowadź badanie dokładnie na całym obszarze piersi. Badanie wykonuj całą dłonią, a nie tylko końcem palców. Nie zapomnij o sprawdzeniu pach, węzłów chłonnych i okolicy nadobojczykowej. Całą procedurę powtórz dla drugiej piersi. W ten sam sposób zbadaj biust w pozycji stojącej.
Objawy, które powinny wzbudzić niepokój: ból piersi, wyciek z brodawki, zmiana kształtu lub wielkości piersi, przebarwienia na skórze, wyczuwalny guzek lub obrzęk pod pachą.Jeśli zauważysz u siebie takie objawy niezwłocznie skonsultuj się lekarzem. Tylko wczesne wykrycie niepokojących zmian i szybkie wdrożenie terapii daje szansę na pełne wyleczenie ewentualnej choroby.

ola.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (17) | dodaj komentarz

Drzazga..

czwartek, 04 października 2012 20:28

...

 

 To kawałek jakiegoś materiału, który wbił się w skórę lub pod skórę. Może to być drewno, metal, szkło, kolec. Na ogół nie jest konieczna pomoc lekarza,gdyż większość drzazg można usunąć samemu.Czy to jest niebezpieczne?

Drzazga rzadko bywa niebezpieczna, jednak powodujące głębokie rany, które nie krwawią i mogą być niebezpieczne, ponieważ noszą ryzyko zakażenia tężcem.


Co zrobić najpierw?

Jeśli to kawałek szkła. może ono całą swą powierzchnią wbić się w ciało, nie należy więc samodzielnie go usuwać tylko zwrócić się o pomoc do lekarza. Jeśli to nie jest odprysk szkła, a jego koniec wystaje na zewnątrz, należy go usunąć pincetą uprzednio wyjałowioną, np. przy pomocy płomienia. Trzeba poczekać aż końce pincety wystygną.

Jeśli drzazga znajduje się pod skórą, należy wyjałowić ostrą igłę w ogniu. Na miejsce gdzie wbiła się drzazga, należy przyłożyć kawałek lodu dla lekkiego znieczulenia skóry, a potem przy pomocy jałowej igły delikatnie przerwać skórę i odsłonić drzazgę. Z chwilą gdy koniec drzazgi zostanie uwolniony, wyciągamy go wyjałowiona pincetą. Myjemy okolicę, z której usuneliśmy drzazgę, mydłem i wodą, a następnie smarujemy kremem antyseptycznym. Nie przylepiamy plastra!

Jeśli podczas próby wyciągania drzazgi wystąpią jakieś trudności, rezygnujemy z niej i udajemy się po pomoc do lekarza.


Czy jest potrzebny lekarz?

Należy natychmiast udać się do lekarza, jeśli drzazga jest ze szkła, jeśli jest zanieczyszczona ziemią z ogrodu (co zwiększa ryzyko zakażenia tężcem) lub jeśli nie udaje nam się łatwo jej wyciągnąć.Co może zrobić lekarz?

 • Jeżeli drzazga jest kawałkiem szkła albo znajduje się głęboko pod skórą, lekarz usunie ją przy pomocy miejscowego znieczulenia.
 • Jeżeli w ranie znajduje się ziemia z ogrodu, lekarz może dać dziecku zastrzyk przeciwtężcowy.

ola.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (9) | dodaj komentarz

wtorek, 26 września 2017

O mnie

OLA

studentka uniwersytetu medycznego,decydująca się ni stąd ni zowąd na założenie bloga i dzielenie się na nim wiedzą zdobytą w książkach,szpitalu,laboratoriach i życiu.interesująca się zdrowiem,które tworzy ludzkie piękno.

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Archiwum

Statystyki

Odwiedziny: 51572

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Favore.pl

Pytamy.pl